Zadłużeni z kredytów wykluczeni?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jestem na liście dłużników

Czy obecność na listach dłużników musi oznaczać całkowity brak możliwości zaciągania kredytów? W teorii tak - w większości banków osoby figurujące na przeróżnych listach traktowane są jako klienci trzeciej kategorii, co powoduje, że pożyczki dla zadłużonych są całkowicie niedostępne. Na szczęście dla wielu osób w sukurs przychodzą liczne pożyczki pozabankowe (pożyczki dla zadłużonych, pożyczki z komornikiem, pożyczki bez zdolności kredytowej) udzielane przez firmy, które w ostatnim czasie zaczęły pełnić rolę banków dla dużej grupy społecznej.

Pożyczki dla zadłużonych - fakt czy mit?

Na co zatem liczyć może osoba, która sama o sobie wie, że nie posiada zdolności kredytowej wymaganej przez bank? Wbrew pozorom oferta pożyczek zbliżonych do bankowych (mowa o dużych pożyczkach na dłuższy okres czasu) nie jest taka uboga. Coraz więcej bowiem firm pożyczkowych dostrzega wśród kredytobiorców wykluczonych przez banki potencjał i przejmuje w stosunku do nich rolę banku. Osoby, które w banku są traktowane jak persona non grata, w firmach pożyczkowych taktowani są jak normalni klienci.

Czy zadłużeni dostaną pożyczkę?

Od razu rozwiejmy złudzenia - na pewno nie wszyscy. Pożyczki dla zadłużonych nie są dostępne dla każdego z tej grupy, gdyż jest ona ogromnie zróżnicowana, a co za tym idzie - ogromnie rozwarstwiona. Znajdziemy wśród nich osoby takie, które z przyczyn losowych mają przejściowe kłopoty finansowe, ale również całą rzeszę wyłudzaczy pożyczek, którzy żyją na koszt banków i wcale nie mają zamiaru oddawać pożyczonych pieniędzy. Taka grupa nawet w instytucjach pozabankowych nie może liczyć na żadną pożyczkę, gdyż istnieje zbyt duże ryzyko wyłudzenia (fraudu), aby ktoś takie ryzyko chciał ponosić.

Pożyczki ze złym BIK-iem

Zupełnie inną grupę stanowią osoby, które w bankach pokutować muszą za błędy popełnione kilka lat wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że bankowe systemy oceny ryzyka opierają się na Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i stamtąd czerpią wiedzę na temat osób wnioskujących o kredyt. Wyobraźmy sobie rodzinę, całkiem przyzwoicie zarabiającą, która kilka lat wcześniej w wyniku przekredytowania miała kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Pojawił się komornik, po pewnym czasie wszystkie kredyty zostały spłacone, ale ślady po tym zostały właśnie z bazie BIK. Czyszczenie BIK i odbudowa scoringu to oczywiście jest rozwiązanie, które pozwoli wyjść na kredytową prostą, lecz jest to rozwiązanie długofalowe. A co w sytuacji, gdy pożyczka potrzebna jest tu i teraz? Rozwiązaniem kłopotów mogą być tzw...

...Pożyczki bez BIK

Nazwa może być nieco myląca, gdyż każdy klient wnioskujący w firmie pożyczkowej o pieniądze jest w jakiś sposób sprawdzany. Nie miejmy złudzeń, że firmy reklamujące się jako pożyczki bez sprawdzania baz tego nie robią - robią, gdyż inaczej w kilka miesięcy zostałyby zwyczajnie rozkradzione z posiadanego kapitału przeznaczonego na pożyczki. Zatem sprawdzają, ale robią inaczej niż banki, co właśnie stanowi szansę dla osób chcących otrzymać pożyczkę ze złym bikiem. Firma pożyczkowa podchodzi do archiwalnych danych zupełnie inaczej niż bank i niekoniecznie zaszłości sprzed kilku lat są dla niej przeszkodą. Dlatego osoby, które mają zły BIK i z tego powodu zostaną przez bank odrzucone, w firmie pożyczkowej otrzymają wnioskowaną kwotę. Pozabankowe pożyczki ze złą historią kredytową opierają się bowiem na tym co tu i teraz. Jeśli ktoś ma dochody, brak dużych zobowiązań kredytowych to na pewno przeszkodą nie będzie fakt, że kilka lat wcześniej miał chwilowe kłopoty - windykację czy zajęcie komornicze z tytułu niespłaconych kredytów. Ryzyko udzielenia większej pożyczki bez sprawdzania BIK ponoszą jedynie firmy przyjmujące w zamian zastaw (zastaw samochodu, hipotekę nieruchomości).

Zły BIK nie musi być zatem przeszkodą, dlatego warto skorzystać z oferty firm, które do tematu negatywnej historii kredytowej podchodzą bardzo elastycznie. Ich zawsze aktualną listę znajdziesz w tym miejscu.

Dodaj komentarz

złamana zasada

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

feniko200

Pozostałe artykuły

Informacja z BIK

Ostatnie komentarze

Szukaj

Powered by JS Network Solutions